Demonstrace hraček za propuštění výtvarníka Týce

Na pražské Staroměstské náměstí se včera konala další z akcí, při které lidé požadovali propuštění a omilostnění výtvarníka Romana Týce. Účastníci ke Staroměstské radnici přinesli hračky, které měly na podporu Týce demonstrovat místo nich. Umělec v pátek nastoupil do vězení za to, že odmítl zaplatit pokutu nařízenou soudem za výměnu skel u pražských semaforů, kdy panáčky na světlech vyměnil za figurky v různých žertovných pozicích, což bylo jedno z jeho uměleckých děl ve veřejném prostoru.

Hlavní roli v protestu sehráli panáčci, figurky a hračky, měli tak vyjádřit svůj vděk Týcovi za to, že osvobodil ze strnulých pozic panáčky na semaforech pro chodce. V 17:00 se u boku Staroměstské radnice sešlo několik lidí, kteří zde položili panáčky s nejrůznějšími transparenty vyzývajícími k propuštění Týce na svobodu. "Figurku jsem přinesl, protože chtěla vyjádřit podporu vězněnému Romanu Týcovi," řekl jeden z účastníků akce.

Mezi neživými aktivisty se tak objevil například polární medvěd s transparentem "Lední medvědi proti perzekuci svobodného umění" nebo figurka sestavená s krabiček od cigaret. "Demonstrovali" i z papíru vystřižení červení panáčci odkazující k postavičkám ze semaforů, které Týc svým uměleckým počinem přeměnil.

Dnešní akce nebyla prvním projevem podpory a solidarity lidí s vězněným umělcem. Již dříve jeho příznivci začali přelepovat panáčkům na semaforech u přechodů pro chodce hlavy. Akce s názvem Panáčci ztrácí hlavu za Týce se šíří spontánně v ulicích i na sociální síti. Na internetu byla svolán i dnešní happening. Na podporu Týce chystají jeho příznivci další akce. Měly by se konat po celý měsíc, kdy bude umělec ve vězení.

Výtvarník Týc, vlastním jménem David Hons, patří mezi zakládající členy skupiny Ztohoven, která se věnuje především umění ve veřejném prostoru. Proslavila se simulovaným atomovým výbuchem odvysílaným v televizi. Členové skupiny také vystavili občanské průkazy s pozměněnými fotografiemi. Za většinu kontroverzních akcí sbírají umělci výtvarná ocenění, ale na druhé straně se dostávají do konfliktu se zákonem.

Týcovy semafory dostaly první cenu na vídeňském festivalu Sidewalk cinema, v ČR byl jejich autor odsouzen k pokutě, kterou odmítl zaplatit. Výměnu skel na semaforech bere jako uměleckou akci, pokud by prý pokutu 60.000 korun zaplatil, uznal by tak, že spáchal trestný čin.

zdroj: ČTK