České CK obnovují zájezdy do Egypta; diplomacie varování nemění

Velké cestovní kanceláře obnovují letecké zájezdy do Egypta. První klienti CK Fischer odletí ve čtvrtek 5. září do Marsá Alam, další v neděli 8. září do Hurgady. Společnost tak reaguje na zmírnění napětí ve velkých egyptských městech, klid v letoviscích a zájem klientů. Obnovení letů do Egypta v září plánují také CK Alexandria, Exim tours a Blue Style. Nabídku obnovila i Invia. Společnosti o tom informovaly ČTK. Česká diplomacie však zatím nezměnila své doporučení turistům, aby do Egypta nejezdili. 

Agentura Invia, která dnes rovněž obnovila prodej zájezdů do egyptských letovisek, do své nabídky zařadila pobyty 18 cestovních kanceláří z celkem 23, které do Egypta jezdí a spolupracují s ní. V nabídce má aktuálně k dispozici pobyty s odletem už od 31. srpna. "Prodej zájezdů do Egypta byl obnoven poté, co byla situace v turistických resortech vyhodnocena jako klidná. Letoviska nejsou politickou situací v zemi nijak zasažena a neplatí zde ani zákaz nočního vycházení," uvedl marketingový ředitel největší domácí internetové cestovní agentury Michal Tůma. 
    
Většinu z klientů, kteří měli zakoupený zájezd s odletem 5. a 8. září, jsme telefonicky kontaktovali a přes 80 procent z nich mělo zájem letět. Zbylým klientům jsme bezplatně změnili destinaci nebo vrátili peníze," uvedl mluvčí CK Fischer Jan Osúch. 
    
Stanovisko ministerstva zahraničních věcí, které nadále nedoporučuje cestovat do Egypta, vnímá CK Fischer jako preventivní a ze strany státního úřadu pochopitelné. Podle CK jsou ale turistická letoviska bezpečná. "Naše doporučení se nemění," řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Johana Grohová. Ministerstvo chce podle ní počkat na to, co se v Egyptě bude dít v pátek, kdy tam bývají demonstrace. Situaci pak diplomacie vyhodnotí počátkem příštího týdne. 
    
Cestovní kanceláře berou při rozhodování v úvahu i doporučení diplomacií velkých evropských států. "Řídíme se mimo jiné názorem britského ministerstva zahraničí, které vždy přísně dbá na bezpečnost svých občanů, a přesto před cestami do letovisek nevaruje. Britské cestovní kanceláře, včetně velkých hráčů jako Thomas Cook nebo Thomson, dál do Egypta létají," podotkl Osúch. Mírnější upozornění má podle něj i německé ministerstvo zahraničních věcí. Z Německa do Egypta dál létají například cestovní kanceláře FTI a Schauinsland a z Polska Rozpone či Travel Alventus. 
    
Cestovní kancelář Alexandria se k obnovení letů rozhodla po zvážení aktuálního vývoje a současné situace, reaguje také na četné dotazy klientů. Lety by měla obnovit 16. září, a to do letovisek Hurgada a Marsá Alam, sdělil dnes ČTK marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný. 
    
Do Egypta znovu začíná létat také cestovní kancelář Blue Style, obnoví letecké zájezdy do letovisek Marsá Alam a Hurgada. První plánovaný let se uskuteční 5. září, sdělil dnes ČTK Martin Slaný z Blue Style. Naopak Čedok lety do Egypta obnoví až v závislosti na místní situaci. Marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha však očekává, že by se tak mohlo stát v září. 
    
Stanislav Zíma z Exim tours ČTK sdělil, že klienty do oblasti vyšle jen za předpokladu, že situace v zemi bude stabilizována. Zájezdy do Egypta by v září mohla obnovit i CK Firo tour. V první polovině měsíce to ale zřejmě nebude, termín zahájení zvažuje, uvedla Pavlína Pešová z Firo tour. 
    
Podle Asociace cestovních kanceláří ČR přímořská letoviska v Egyptě nejsou vnitropolitickou situací v zemi zasažena. Stanovisko ministerstva zahraničních věcí podle místopředsedy asociace Jana Papeže představuje doporučení, nikoli zákaz cestování. 
    
Zájezdy do letovisek u Rudého moře zrušily velké české cestovní kanceláře kvůli zhoršení bezpečnostní situace a doporučení ministerstva zahraničí 16. srpna. Od pondělí tak nemají tuzemské CK v letoviscích u Rudého moře žádné turisty. Všech 5000 dovolenkářů odvezly domů, některým i zkrátily pobyt. 
    
Ztráty tuzemských cestovních kanceláří dosáhnou kvůli rušení zájezdů do Egypta desítek milionů korun. Charterový dopravce Travel Service přijde na tržbách asi o půl miliardy korun. 
 
zdroj: ČTK