Australan Brad De Losa vyhrál světově nejnáročnější sportovní soutěž dřevorubců

Australan Brad De Losa zvítězil v sobotu v dřevorubecké soutěži STIHL TIMBERSPORTS® Champions Trophy. Poté, co tuto trofej vyhrál v letech 2014 a 2015, dokončil muž pocházející z města Down Under hattrick v souboji o prsten šampionů. Stalo se tak před více než 1 200 diváky na nábřeží hamburského přístavu. De Losa vyšel jako vítěz z bitvy, která proti sobě postavila osm nejlepších sportovních dřevorubců na světě. Kanaďan Stirling Hart v napínavém finále proti De Losovi skončil na druhém místě. Na celkově třetí příčce se umístil Martin Komárek z České republiky, který tak vybojoval i pozici nejlépe umístěného Evropana. O zbývající místa se podělili sportovci z Nového Zélandu, Spojených států, Švýcarska, Německa a Francie.

Po sérii intenzivních knock-out duelů se 39letý Brad De Losa z Austrálie setkal ve finále s Kanaďanem Stirlingem Hartem. V bleskovém čase 1:02,23 minuty si doslova prosekal a prořezal cestu skrze čtyři dřevěné bloky a skončil pouhých 0,48 sekundy před svým soupeřem. Celkově třetím v pořadí se stal Martin Komárek z České republiky, jehož výkon a přesnost mu zajistili titul nejlépe umístěného sportovce pocházejícího z Evropy.

Dřevorubecký sport světové úrovně
„Je pro mne velkou ctí vyhrát Champions Trophy – tuto neuvěřitelně tvrdou soutěž. Hodně jsem na ni trénoval a je to skvělý pocit, když vím, že se mi tvrdá práce vyplatila. Ostatní kluci byli dnes opravdu velmi dobří. Jsem moc rád, že se mi podařilo letos opět zvítězit. Stirling na mě tlačil celou dobu až do finále," poznamenal vítěz Brad De Losa po napínavém závěru.

Prvotřídní sportovci soutěžili se sekerou a pilou
„Pokaždé, když je vítězství na dosah, ptáte se sami sebe, co jste mohli udělat jinak. V konečném součtu mě pár nepřesností, jejichž příčinou byl extrémně náročný fyzický výkon, stálo výhru. Přesto jsem s výsledkem opravdu spokojený," řekl Stirling Hart poté, co vybojoval druhé místo. Hned za ním se umístil Čech Martin Komárek.

Fenomenální úroveň letošního ročníku soutěže Champions Trophy se odrazila mimo jiné i ve skutečnosti, že úřadující mistr světa Jason Wynyard z Nového Zélandu byl odsunut až na celkově čtvrté místo. Americký Matt Cogar byl v Hamburku pátý. Na šesté příčce skončil švýcarský šampión Christophe Geissler, německý favorit Dirk Braun na sedmém a Francouz Roger Gehin na osmém místě.

Champions Trophy: vzrušující duely a nervy z oceli
Champions Trophy vyžaduje od sportovců kombinaci vytrvalosti, přesnosti a síly. Absolvovat musí čtyři disciplíny s pilou a sekerou, přičemž vítěz každého souboje postupuje do dalšího kola. Disciplíny jdoucí po sobě jsou Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck a Standing Block Chop.

Nový světový šampión juniorské soutěže STIHL TIMBERSPORTS® pochází ze Švédska
Před samotným závodem Champions Trophy proběhl také juniorský závod STIHL TIMBERSPORTS® Rookie. Švéd Ferry Svan vyhrál zlato v souboji s Australanem Blakem Marshem a Georgem Williamsem z Kanady. V juniorské soutěži se objevili sportovci z USA, Velké Británie, Německa, Švýcarska a Francie.

Fotografie: STIHL TIMBERSPORTS®