Aktivisté se pokusili znovu obsadit prázdný dům, policie zasáhla

Aktivisté se dnes znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na Žižkově, z něhož už je policie v týdnu jednou vyvedla. Zhruba 30 jich podle policejní mluvčí Jany Rösslerové do domu proniklo, po výzvě policie ho opustili. Jednoho člověka, který odmítal dům opustit, policie zadržela. Policisté zůstali na místě. Dva lidé utrpěli lehké zranění.

Do objektu bývalé polikliniky, v němž chtějí mít aktivisté komunitní centrum, někteří pronikli poté, co před dům dorazil pochod několika set lidí, kteří dnes na podporu komunitního centra demonstrovali. Policejní mluvčí ČTK řekla, že před bývalou polikliniku nakonec přišlo asi 700 lidí.
 
V nepoužívaném objektu donedávna nelegálně pobývali narkomani. Před několika dny ho uklidili dobrovolníci a začali bez povolení využívat. Budovu spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dokončuje převod na Generální inspekci bezpečnostních sborů a který s působením aktivistů nesouhlasil. Aktivisty už v úterý k odchodu z polikliniky přiměla policie. Tři lidé, kteří objekt odmítali opustit, skončili v úterý na policejní služebně, jsou podezřelí z přestupku.
 
Na podporu občanské iniciativy Klinika se dnes odpoledne sešlo několik set lidí na náměstí Jiřího z Poděbrad. Poté se vydali k nevyužívanému objektu na Žižkově. Pochod neprovázely žádné výtržnosti, policisté zasahovat nemuseli.
 
Dav dorazil před někdejší kliniku asi ve čtyři odpoledne, kolem půl páté organizátor akci ukončil. Zhruba dvě třetiny lidí ale zůstaly na místě, před tři čtvrtě na pět podle policejní mluvčí asi 30 lidí vniklo do objektu. "Policisté tak museli zasáhnout, skupina nakonec uposlechla výzev policistů a budovu opustila, aniž by byly použity donucovací prostředky," řekla ČTK Rösslerová. Lidé ale podle ní dál postávali v těsné blízkosti objektu, proto je policie znovu vyzvala k odchodu. Jeden člověk neuposlechl, policisté ho zadrželi, nyní čelí podezření ze spáchání přestupku.
 
Zpravodajka ČTK na místě viděla i jednoho zraněného, mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová ČTK řekla, že dva lehce zraněné - oba se zhmožděninou na hlavě - záchranáři převezli do vinohradské nemocnice.
 
Jeden z organizátorů dnešního průvodu z náměstí Jiřího z Poděbrad ČTK řekl, že aktivisté by se chtěli do domu vrátit a využívat ho, než bude rozhodnuto o jeho dalším osudu. Žádají také, aby se na toto téma vedla veřejná diskuse, jednání o využití objektu by podle nich měla být transparentní. Požadují rovněž zveřejnění dokumentů, které se záměrů s uvedeným objektem týkají.
 
zdroj: ČTK