Všechny barvy Nepálu – vernisáž výstavy

Vernisáž prodejní výstavy fotografií z Nepálu proběhla dne 21.3.2011 v 19 hodin ve školícím a kulturním centru InGarden (www.ingarden.cz) společnosti SHOCK, s.r.o. na adrese Nad Primaskou 45, Praha 10 - Strašnice.

Vernisáže se osobně zúčastnil honorární konzul Nepálu v ČR Ing. Rajendra Shrestha, který všechny přítomné přivítal a poděkoval za podporu. Během vernisáže promluvil o projektu Vzdělání pro Nepál předseda občanského sdružení Namasté Nepál (DCWC-CZ), o.s. RNDr. Tomáš Beránek, CSc. a o problémech školství v Nepálu nepálští učitelé Khadk Bahadur Lama a Raméš Timilsina z nepálské nadace Development of Children and Women Center (DCWC). Kromě krátkého filmu Davida Svárovského o životě horského průvodce v Himálaji Příběh Tamanga. Návštěvníci ochutnali autentické občerstvení připravené v indické a nepálské restauraci ÖM.

Výstava probíhající pod záštitou honorárního konzula Nepálu v ČR je součástí stejnojmenného dobročinného projektu, který si klade za cíl podporovat vzdělání dětí v chudých regionech nepálských hor. Konkrétním smyslem projektu je shromáždění dostatečných finančních prostředků pro budování nových základních škol v zaostalých oblastech, protože lepší dostupnost vzdělání je nadějí místních dětí na lepší život a zároveň jejich prvním krokem ke svobodné volbě.

Koordinátorem projektu a pořadatelem výstavy je Jan Žalud, který ve spolupráci se svými přáteli a občanským sdružením Namasté Nepál (DCWC-CZ), o.s. vybral více než 60 fotografií z Nepálu od šesti autorů (Zuzana Jeriová, Lukáš Kolísko, Marek Matuštík, Jan Pradáč, Jaroslav Volšický a Jan Žalud). Všichni autoři se rozhodli věnovat veškerý výtěžek z prodeje svých fotografií ve prospěch projektu Všechny barvy Nepálu.

Tento projekt je pokračováním mnohaleté pomoci českých lidí Nepálu. Navazuje na činnost sdružení Namasté Nepál (DCWC-CZ), o.s., která pomohla od roku 2004 postavit základní školy v Čétaná, Taši Bal, Kalika Malika, Tamakhání, Čourikhóla a Khandadéví. Letos na jaře bude položen základní kámen nové základní školy v Čarpa. Toto vše je možné pouze díky dobročinnosti lidí v České republice a jejich ochotě pomoci i tak vzdálené zemi, jakou je Nepál. Aktuální informace o způsobech pomoci a o dalších aktivitách sdružení najdete na adrese http://www.namastenepal.cz

Podpořit projekt Všechny barvy Nepálu lze několika způsoby:
- zakoupením vybrané fotografie přímo na místě výstavy
- objednáním fotografie on-line na stránkách projektu http://vsechnybarvynepalu.cz/cms/
- zakoupením v Nepálu vyrobeného výrobku v nepálském obchůdku
- konkrétním finančním darem.

Výstava bude na výše uvedené adrese v Praze 10 přístupná od 22.3. do 22.4.2011, otevřeno pondělí - pátek 9 - 17 hodin, ve čtvrtek až do 20 hodin. V příštích měsících se pak výstava přesune do Mladé Boleslavi, Hrádku nad Nisou, Šumperku, Plzně, Ostravy a dalších měst.