Vlastivědné vycházky v Praze 10 zdarma

Sérii vlastivědných vycházek zdarma připravila pro své občany radnice Prahy 10 ve spolupráci s Pražskou informační službou. Obyvatelé této městské části i další zájemci se v několika termínech až do srpna tohoto roku budou moci seznámit s významnými památkami Prahy 10, konkrétně s kostelem sv.Václava ve Vršovicích a Trmalovou vilou a jejím moderním architektonickým okolím ve Strašnicích.

"Počítáme i s nabídkou vycházek našim základním školám. Chceme, aby se i naše děti dozvěděly něco více o své městské části, o její historii i zajímavostech přímo na vlastní oči," podotkl starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS), který zavedení vycházek přímo inicioval. Starosta tak podle svých slov chce naplňovat cíle, které si  mimo jiné vytkl při svém zvolení: posílit hrdost a sounáležitost obyvatel této druhé největší pražské městské části.

Lístky na vlastivědné vycházky budou k vyzvednutí zdarma v informační kanceláři Úřadu městské části Praha 10 (1 osoba vyzvedává max 2 lístky). Informace zájemcům poskytne také Ondřej Klíč, tel.: 725 474 818.

Kostel sv. Václava je cenným dokladem architektury české moderny. Kostel byl postaven podle projektu architekta Josefa Gočára v roce 1930 jako funkcionalistická stavba s použitím skeletové železobetonové konstrukce.

Trmalova vila postavená v letech 1902 až 1903 tehdy jednatřicetiletým Janem Kotěrou pro Františka Trmala Jedná se o jednu z nejvýznamnějších strašnických staveb.Vila — jedna z Kotěrových prvních prací — je postavena v duchu anglické moderny, avšak objevují se v ní i prvky české lidové architektury. Dnes je v budově muzeum Jana Kotěry.

www.praha10.cz