Pražští starostové: Chceme řešit graffiti a mluvit do povolování automatů

2. 05 2011 | Boj s nelegálním graffiti jako novou prioritu magistrátu požadují starostové pražských městských částí. „Chceme aby se tento problém začal řešit na celopražské úrovni komplexně. Nová strategie by měla zahrnovat nejen odstraňování graffiti, ale také prevenci i osvětu,“ uvedl starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS), který setkání starostů v této městské části dnes pořádal.

Boj s graffiti řeší doposud každá městská část jinak. Praha 2 a 6 například odstraňuje graffiti i z domů, které nepatří obci, Praha 4 dává granty a Praha 10 nabízí sprejerům legální plochy. V některých městských částech se díky těmto programům podařilo výskyt graffiti významně omezit, nicméně za mnohamiliónové náklady. „Od dalšího omezení nelegálního sprejerství si slibujeme především významné zkulturnění městského prostředí. Za jednotlivé radnice jsme magistrátu v této věci připraveni co nejvíce pomoci,“ upřesnil starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS).

Pražští starostové na svém dnešním jednání též přijali usnesení, v němž prostřednictvím hlavního města požadují po ministerstvu financí možnost závazně se vyjadřovat k rozhodování o povolení tzv. videoloterijních terminálů (VLT). Ty v uplynulém období městům výrazně zkomplikovaly regulaci heren, protože města mohou povolovat pouze tzv. výherní hrací přístroje (VHP). Naproti tomu o kontroverzních VLT rozhoduje pouze ministerstvo financí. „Například v Krči máme jen v jedné ulici 14 heren, což je pro mě i naše občany naprosto neúnosná situace,“ komentoval nemožnost jednotlivých radnic ovlivňovat tyto aktivity starosta Pavel Horálek.

Dnešní přijaté usnesení si klade za cíl prostřednictvím magistrátu prosadit v chystané novelizaci dotyčného zákona možnost aktivně se podílet na povolování i pro města problematických VLT. „Spolurozhodování umožní jednotlivým obcím postavit se k problematice video výherních automatů podle svého – my konkrétně se je budeme snažit omezit, ale pro některé obce zřejmě příjmy z nich převáží nad negativními jevy,“ dodal starosta „Desítky“ Milan Richter.

www.praha10.cz

 
.

Speciály

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO