Praha 10 rozšiřuje plochy pro legální graffiti

Novou ucelenou koncepci boje s grafity a tzv. tagy chystá desátá městská část. Nelegální sprejerství, které je trestným činem nezávisle na výši způsobené škody, způsobuje Praze 10 i soukromým vlastníkům miliónové ztráty.

Vedle tvrdého postihu a odstraňování škod se ale radnice snaží nabídnout slušným členům této komunity také další plochy pro legální graffiti. „Pro legální graffiti jsme pomohli najít a vyčlenit již deset ploch, tou poslední se díky porozumění vlastníka stala v minulém týdnu plocha objektu TJ Lokomotivy Vršovice v ulici Sportovní,“ popsal starosta městské části Praha 10 Milan Richter (ODS) s tím, že proti nelegálním „writerům“ chce radnice na druhou stranu postupovat co nejtvrději.

Praha 10 totiž patří ke čtvrtím, které jsou nelegálním sprejerstvím postiženy nejvíce. „Snažíme se o takovou gentlemanskou dohodu a nabízíme alternativy, kde této komunitě chceme umožnit vyjádřit umělecké ambice. Pokud na ni někdo nechce přistoupit, nezbývá nic jiného než využít represe a tvrdé postihy,“ dodává starosta Richter. Zájem o vyčleněné plochy je značný. Většinou jsou využívány hned po jejich zveřejnění. Svědčí o tom už dříve vyčleněné plochy třeba v blízkosti vršovické tržnice, ve Vladivostocké ulici, u ZŠ Roháčovy Kasárny, v areálu Gutovka, u Vršovického nádraží či u gymnázia v Přípotoční . „Některá nepříliš vzhledná místa se tímto způsobem podařilo oživit, což je příjemné zjištění,“ konstatuje starosta.

Přesto je ještě řada sprejerů, kteří ničí nejen městský, ale i soukromý majetek. Chránit své objekty se snaží městská část zejména tzv. anti-graffiti nátěry, které umožňují snadnější odstranění nežádoucích výtvorů. „Uvědomujeme si, že řáděním sprejerů trpí i soukromí vlastníci domů, a proto jim v budoucnu možná budeme přispívat i na tyto speciální nátěry,“ doplnil starosta Richter. Vedle toho podle něj musí nezodpovědní writeři počítat také s tím, že  radnice společně s městskou policií proti nim bude postupovat stále více razantněji a kromě trestních stíhání bude od nich vymáhána i náhrada škod.

www.praha10.cz