Praha 10 má nejlepší školu v metropoli

Základní škola Karla Čapka v Praze 10 zvítězila v soutěži Nejlepší česká škola v pražském regionu. Tu pořádal vzdělávací portál Učení Online společně s Českou televizí. Záštitu nad projektem převzalo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a ministerstvo kultury.

Jeho cílem bylo pozvat veřejnost do „české školy“, ukázat originální příklady výuky, metod a výsledků žáků. Projekt kombinoval hned několik obsahových témat dohromady – atmosféru ve škole, jak například škola působí jako celek, know how školy – ukázky unikátních metod a výsledků žáků. 
Základní škola Karla Čapka se prezentovala hodinou fyziky v terénu, výrobou Čapkovy Dášenky v nadživotní velikosti a společným setkáním žáků a jejich rodičů při četbě Čapkových pohádek. Nakonec si tímto získala nejen odbornou porotu, ale i diváky a posluchače a v soutěži zvítězila. „Je to hlavně uznání práce pedagogů a vedení této konkrétní školy. Na druhé straně to ale také svědčí o dobrém a kvalitním vzdělávání a školství v Praze 10, protože v užším výběru byla i další škola z Prahy 10 - ZŠ Eden,“ poblahopřál vítězné škole starosta městské části Praha 10 Milan Richter.
Do projektu, který odstartoval v minulém školním roce o jarních prázdninách, hodnotící komise vybrala 120 škol z celé republiky, ve kterých proběhlo televizní natáčení výuky a života školy vůbec. Ve čtvrtek 8.9.2011 odvysílala Česká televize 1. díl, kde se ZŠ Karla Čapka představila hodinou fyziky v terénu, výrobou Čapkovy Dášenky v nadživotní velikosti a společným setkáním žáků a jejich rodičů při četbě Čapkových pohádek. Na odvysílaný díl navázala živá beseda se zúčastněnými školami v Českém rozhlasu 2 v rámci pořadu Domino. Od čtvrtka 8.9.2011 do 15.9.2011 probíhalo hlasování. 
ZŠ Karla Čapka zvítězila jak u odborné poroty, tak u diváků i posluchačů rádia. V pondělí 19.9.2011 Robert Neubert (zakladatel portálu UČENÍ ONLINE) slavnostně předal za přítomnosti zástupců tisku škole diplom za vítězství v pražském regionu. 
Vítěz pražského kola i další vítězové ze všech českých krajů budou soutěžit dál o celostátní titul Nejlepší česká škola. Ten bude udělen na závěr školního roku, v červnu 2012.