Praha 10 má jako první vlastivědné vycházky

Jako vůbec první radnice pořádá Praha 10 ve spolupráci s Pražskou informační službou (PIS) vlastní vlastivědné vycházky. "V rámci první z této série vycházek budou se zájemci budou moci zúčastňovat prohlídek s průvodcem zajímavých a obyčejně nepřístupných míst v naší městské části.

První z nich bude unikátní prohlídka vršovické dominanty - kostela sv. Václava na náměstí Svatopluka Čecha," upozornil starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS).

Informace o vycházkách budou průběžně a s dostatečným předstihem vyvěšeny na webu www.praha10.cz a Facebooku Prahy 10 na http://www.facebook.com/praha10 případně v infocentrech městské části. „Kostel sv. Václava získal vloni na podzim díky pomoci radnice také svoji sochu patrona české země a je také první památkou v Praze 10, která je v noci slavnostně nasvícena," dodal starosta s tím, že se návštěvníci dostanou do míst, která nejsou standardně veřejnosti přístupná.

Vlastivědné vycházky chce Praha 10 ve spolupráci s PIS pořádat také do Trmalovy vily a jejího okolí a v případě zájmu veřejnosti rozšířit i na další zajímavé lokality Prahy 10. "Počítáme i s nabídkou vycházek našim základním školám. Chceme, aby se i naše děti dozvěděly něco více o své městské části, o její historii i zajímavostech přímo na vlastní oči," podotkl Milan Richter.

Starosta tak podle svých slov chce naplňovat cíle, které si mimo jiné vytkl při svém zvolení: posílit hrdost a sounáležitost obyvatel této druhé největší pražské městské části. Do budoucna chce radnice také nabídnou víkendové vycházky například pro rodiny s dětmi a podobně. První vycházka se uskuteční ve čtvrtek 24.2. od 14 hodin, sraz je přímo před kostelem sv. Václava. Kapacita prohlídky je 40 osob. Lístky budou k vyzvednutí zdarma v informační kanceláři Úřadu městské části Praha 10 a to od 18. února (1 osoba vyzvedává max 2 lístky).

Kostel sv. Václava je cenným dokladem architektury české moderny. Kostel byl postaven podle projektu architekta Josefa Gočára v roce 1930 jako funkcionalistická stavba s použitím skeletové železobetonové konstrukce.