Na základě kontrol čistoty zeleně bylo v Praze 10 odstraněno přes 180 tun odpadu

Psí exkrementy na chodnících a na dalších veřejných prostranstvích stále ztrpčují život lidem v Praze 10. Podobně jako nepořádek v okolí odpadkových košů, kontejnerů na tříděný odpad nebo vznikající černé skládky.

„Snažíme se situaci stále monitorovat kontrolami pracovníků úřadu a zástupců údržbových firem. Jen za první čtvrtletí bylo provedeno přes čtyři sta kontrol. Na jejich základě bylo při údržbě zeleně a úklidu chodníků v oblasti Vršovic, Malešic a Záběhlic zlikvidováno přes 180 tun odpadu,“ popisoval starosta městské části Praha 10 Milan Richter (ODS).

Likvidace psích exkrementů je pravidelně zajišťována čtyřkolkami. O tom, že se tento problém ukazuje jako závažný, svědčí i fakt, že při úklidu chodníků, parků a ostatních přístupných prostranství se každoročně likviduje přes 50 tun psího odpadu. „Jenom za první tři měsíce to bylo téměř třináct tun,“ upřesňuje první zástupce starosty Vladimír Novák (ČSSD) s tím, že tento problém se stává zejména noční můrou pro rodiče, jejichž děti se často pohybují v parcích a v zeleni, nebo pro seniory na chodnících.

Kromě toho nechává městská část Praha 10 instalovat koše se sáčky na psí exkrementy. Pejskaři jich tak mohou využívat už přes 180 po celé Praze 10. „Z naší strany jsou pořádány i osvětové kampaně. Byla dokonce vydána speciální mapa s informacemi pro pejskaře, kde mohou své miláčky nejlépe venčit a kde naleznou i příslušné koše,“ dodal Novák.

Nárazově se odstraňují zase černé skládky. Od ledna do konce března bylo odvezeno téměř 20 tun odpadu z více než 130 míst. „Oproti stejnému období loňského roku to je přibližně o třetinu více,“ konstatoval Novák. Právě na skládky a znečištění ploch upozorňují i občané prostřednictvím MMS zpráv. Za první čtvrtletí jich zaslali na radnici 33 z celkových 64.

www.praha10.cz