Městská policie v Praze 10 zadržela nelegální sprejery

Razantnější postup městské části Praha 10 společně s městskou policií proti nelegálním sprejerům se vyplácí. Výsledkem toho jsou zadržení žáci základní školy ve věku 14 až 16ti let. „Pro většinu z nás je to nepochopitelné, snažíme se mladým lidem za tímto účelem vyčlenit legální plochy.

Pořádáme pro ně soutěže a snažíme se jim umožnit rozvíjet se v tomto moderním umění. Na druhou stranu jsme již několikrát deklarovali, že proti neukázněným sprejerům budeme postupovat razantně a musí počítat i s tím, že kromě trestního stíhání bude od nich vymáhána i náhrada škod,“ vysvětlil místostarosta městské části Praha 10 Bohumil Zoufalík (ODS).

Pachatelé nelegálního sprejerství byli dopadeni minulý týden ve vnitrobloku ulice Bajkalská, kde strážníci zadrželi skupinu sedmi mladistvých, z nichž jeden se ke spáchání činu doznal. Praha 10 patří ke čtvrtím, které jsou nelegálním sprejerstvím postiženy nejvíce. „Snažíme se o takovou gentlemanskou dohodu a nabízíme alternativy, kde této komunitě chceme umožnit vyjádřit umělecké ambice. Pokud na ni někdo nechce přistoupit, nezbývá nic jiného než využít represe," připomněl starosta Milan Richter. Zájem o vyčleněné legální plochy je přitom značný. Většinou jsou využívány hned po jejich zveřejnění.

Nelegální sprejerství, které je trestným činem nezávisle na výši způsobené škody, způsobuje Praze 10 i soukromým vlastníkům miliónové ztráty. Chránit své objekty se snaží městská část zejména tzv. anti-graffiti nátěry, které umožňují snadnější odstranění nežádoucích výtvorů. „Uvědomujeme si, že řáděním sprejerů trpí i soukromí vlastníci domů, a proto jim v budoucnu možná budeme přispívat i na tyto speciální nátěry," doplnil starosta s tím, že  případ zadržených sprejerů bude předán orgánům činným v trestním řízení.