Desítka dává miliony na odstraňování graffiti

Celkem dva miliony korun uvolnila radnice desáté městské části na odstranění nelegálních graffiti na nejvíce postižených městských domech „Odstranění všech škod z obecního majetku by nás stálo v tuto chvíli stálo více než pět miliónů,“ upozornil v této souvislosti starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský (ODS).

Celkem dva miliony korun uvolnila radnice desáté městské části na odstranění nelegálních graffiti na nejvíce postižených městských  domech „Odstranění všech škod z obecního majetku by nás stálo v tuto chvíli stálo více než pět miliónů,“ upozornil v této souvislosti starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský (ODS).

Radnice připravuje zvláštní fond tak, aby na odstraňování následků graffiti a tagů dosáhli i soukromí majitelé nemovitostí. „Do budoucna by tak i oni získali od naší radnice příspěvek například na tzv.anti graffiti nátěry. Ty výrazným způsobem usnadňuijí a zlevňují odstraňování nechtěných nápisů a kreseb,“ vysvětlil starosta.

Vedení městské části uvažuje i o motivování policistů a strážníků, kteří autory nelegálních a pro město nákladných „malůvek“ dopadnou. V tuto chvíli například předáváme údaje o dopadených pachatelích postiženým majitelům, kteří po nich mohu vymáhat desetitisícové škody.

Vedle odstraňování následků a represe nicméně radnice nabízí tzv.writerům vítanou alternativu. „Snažíme se stále nalézt další nové legální plochy, kde by se tito většinou mladí lidé mohli realizovat,“ připomněl Lipovský.

Legální plocha je tak nyní například u Vršovického nádraží či u gymnázia v Přípotoční.
Na konci školního roku také radnice pořádala ve spolupráci s touto komunitou All-Star Graffiti Jam, kdy na legální mobilní plochy v areálu Gutovka kreslili legendy české graffiti scény.

Reportáž o legálních plochách Prahy 10 z ledna tohoto roku k vidění na Youtube http://www.youtube.com/watch?v=2xi2bS3vBLg