Co hrozí zubům Vašich dětí o prázdninách?

Praha 29. června 2010 - Rok plného provozu specializované dětské zubní pohotovosti v Praze 10 připomněla dnešní tisková konference v pražském Domě zubní péče o dítě a rodinu. Jak v úvodu zdůraznil autor celého projektu MUDr.Jiří Pekárek, pouze díky úzké spolupráci s městskou částí Praha 10 bylo před rokem možné otevřít plně specializovanou dětskou zubní pohotovost.

Praha 29. června 2010 - Rok plného provozu specializované dětské zubní pohotovosti v Praze 10 připomněla dnešní tisková konference v pražském Domě zubní péče o dítě a rodinu.

Jak v úvodu zdůraznil autor celého projektu MUDr.Jiří Pekárek, pouze díky úzké spolupráci s městskou částí Praha 10 bylo před rokem možné otevřít plně specializovanou dětskou zubní pohotovost. Její služby za uplynulý rok využilo takřka 1 500 malých pacientů ve svátek a večer a zhruba stejné množství jich bylo ošetřeno v režimu pohotovosti v běžných ordinačních hodinách. „Nejčastějšími problémy, které dětská zubní pohotovost řeší, jsou samozřejmě úrazy , ale také bohužel velmi hluboké kazy u malých dětí , někdy dokonce i dvou až tříletých,“ říká MUDr. Pekárek. „Jedná se často o děti, jejichž rodiče zanedbávají preventivní péči o jejich zuby a které většinou nemají svého ošetřujícího zubního lékaře.   Proto jsme společně s radnicí Prahy 10  připravili a v dubnu zahájili rozsáhlý preventivní projekt, který si klade za cíl vytipovat v celé Praze 10 rizikové skupiny dětí, ohrožené častějším výskytem zubního kazu, a tyto děti pak nejen léčit , ale především cíleně, ve spolupráci s rodiči, vychovávat a učit správné péči o jejich zoubky. Tento projekt významně podpořila Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky , garant zubní péče o děti a rodinu.“

V letních měsících bude dětských úrazů samozřejmě přibývat a tak specializovaná dětská pohotovost v Praze 10 bude i celé prázdniny poskytovat své služby v plném rozsahu, tedy každý všední den od 17:00 do 21:00 večer, v sobotu od 8:00 do 14:00 a v neděli od 14:00 do 20:00 hod. Aktuální informace rodiče vždy najdou na www.pekarek.eu. Přestože je toto zdravotnické zařízení primárně určeno obyvatelům desáté městské části, neodmítnou tady o prázdninách ani dětské pacienty z jiných koutů Prahy , nebo děti, které budou v Praze na prázdninách.

„Už když jsme společně s panem doktorem Pekárkem tento projekt začínali, věděli jsme, že bude čas od času poskytovat služby i „přespolním pacientům“, ale určitě nám to nevadí,“ uvedl tiskový mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Městská část považuje tento společný projekt za svého druhu vzor i pro ostatní města či kraje a proto je dobře, pokud se tamní komunální politici od svých občanů a voličů dozvědí, jak to v Praze 10 funguje.

V závěru tiskové konference apeloval MUDr.Jiří Pekárek na rodiče, aby v nadcházejícím prázdninovém období dbali na bezpečnost letních aktivit svých dětí. Ochranná přilba při jízdě na kole, na kolečkových bruslích nebo skateboardu je podle něj účinnou prevencí i před úrazy zubů a obličejových kostí, stejně tak, jako je správná ústní hygiena i o prázdninách základním předpokladem prevence vzniku zubního kazu.

Dětská zubní péče a primární prevence jsou již déle než rok v Praze 10 řešeny v úzkém partnerství městské části a MUDr. Jiřího Pekárka. Zdejší Dům zubní péče o dítě a rodinu je svou specializací, rozsahem služeb i unikátní dětskou zubní pohotovostí pilotním projektem pro dětskou zubní péči v 21. století. V současné době má toto zařízení 4 ordinace a na jeho činnosti se celkem podílí 5 zubních lékařů, 5 sester a instrumentářek a také dentální hygienistka.

Pro více informací kontaktujte:

Mgr. Jan Kovařík
mediální zástupce
+420 777 231 948
kovarik@iqnet.cz

nebo navštivte naše webové stránky www.pekarek.eu