Ve firmách v ČR dále zpomaluje růst mezd, loni na 3,4 procenta

Hrubá mzda v podnicích loni rostla průměrně o 3,4 procenta, zatímco v roce 2010 byl růst dvojnásobný. Předloni nárůst činil 4,2 procenta, vyplývá z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi více než 22.000 zaměstnanci ze zhruba 80 podniků v ČR. Výše mzdy se liší v závislosti na konkrétním odvětví a regionu. 

Rozdíly v odměňování zaměstnanců závisí kromě zastávané pozice také na pracovním výkonu a poptávce na trhu práce. Nejlépe jsou odměňováni odborníci a vedoucí pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví. Stále větší vliv na výši mzdy má i místo podnikání. Zatímco v Praze převyšují mzdy odborníků a vedoucích pracovníků celorepublikový průměr o 41 procent, v jižních Čechách jsou 17 procent pod průměrem. 
    
"Nejvyšší nástupní mzdou se mohou pochlubit absolventi technických a přírodovědných oborů, následují právní a ekonomické obory. Na opačném konci mzdového žebříčku se naopak nachází nástupní mzdy absolventů v oblasti sociálních věd," uvedla komora. 
    
Firmy si podle průzkumu nejvíce stěžují na nedostatek pracovních sil s kvalitním vzděláním a zaměstnanců pro oblast výzkumu a vývoje. "Od zástupců mnoha podniků v České republice slýcháme, že nemohou v místě svého podnikání najít dostatek kvalifikovaných pracovníků pro high-tech výrobu, ale ani pro výzkum a vývoj," uvedl výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. 
    
Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla průměrná hrubá mzda loni ve třetím čtvrtletí nominálně o 1,3 procenta na 24.836 Kč. Medián mezd meziročně stoupl o 1,5 procenta na 21.331 korun. 
 
zdroj: ČTK