Úřad spravující státní majetek dodal do rozpočtu v loňském roce 1,32 mld.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prodal v loňském roce 6421 nemovitostí a sedm tisíc movitých položek celkem za 921,5 milionu korun a dalších 181,8 milionu korun vydělal na pronájmu. Spolu s dalšími příjmy poslal do rozpočtu 1,32 miliardy korun. Uvádí to zpráva vydaná úřadem u příležitosti včerejšího desátého výročí založení.

K poslednímu prosinci roku 2011 úřad spravoval 296.466 majetkových položek, jejichž celková účetní hodnota činila zhruba 13,7 miliardy korun. V současné době úřad zaměstnává v osmi územních pracovištích a na odloučených pracovištích v okresních městech 1854 zaměstnanců, před deseti lety do byl téměř dvojnásobek.

Nejrozsáhlejší agendou úřadu bylo vypořádání majetku 64 silničních hraničních přechodů v účetní hodnotě 3,5 miliardy korun, které byly rušeny po vstupu Česka do schengenského prostoru. Nyní úřad pracuje na veřejném Centrálním registru administrativních budov, který nabídne na webu kanceláře v majetku státu určené k prodeji a také pronájmu.
 
Úkolem úřadu je také zastupování zájmů státu v soudních sporech. Za dobu své existence vedl 29.944 právních jednání, ať už soudních či dědických. Za stát úřad jednal například v soudním sporu o Katedrálu svatého Víta na Pražském hradě, o palác Kinských na Staroměstském náměstí či o hrad Bouzov.
 
zdroj: ČTK