Studie: Absolventů bez práce je nejvíc od začátku krize

Absolventů bez práce je nejvíc od začátku krize v roce 2008, od loňského září do letošního dubna našlo zaměstnání jen asi 200 čerstvých středoškoláků. Uvádí to zpráva Národního ústavu vzdělávání (NÚV). Nejsnáze hledají uplatnění strojaři, elektrotechnici a zdravotní sestry, nejhůř jsou na tom prodavači a absolventi oborů zaměřených na podnikání či veřejnosprávní činnost. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je ale pro mladé připravena podpora z EU.

"K 30. dubnu 2013 bylo evidováno 16.513 nezaměstnaných čerstvých absolventů středoškolského studia a 584 absolventů vyšších odborných škol," uvádí zpráva. Bez práce bylo 27 procent vyučených, přes 23 procent absolventů nástaveb a maturitních oborů s odborným výcvikem, téměř 15 procent lidí se středním odborným vzděláním a čtyři procenta gymnazistů. Řada čerstvých absolventů přitom pokračuje v dalším studiu. Mezi nezaměstnané se nezapočítávají ti, kteří neprošli státní maturitou, a nejsou tudíž vedeni jako absolventi středních škol.
 
Zatímco od září 2011 do dubna 2012 nastoupilo do práce téměř 9000 absolventů, o rok později to bylo za stejné období jen asi 200 lidí. "Firmy mohou na nově přijatého mladého zaměstnance z evidence Úřadu práce ČR získávat rok od státu měsíční příspěvek až 24.000 korun," uvedlo ale ministerstvo práce. Součástí plánu na podporu zaměstnanosti mladých je také poradenství v regionech a hlavně odborné praxe pro lidi do 30 let. Projekt za miliardu korun hrazený z evropských fondů má pomoci 3200 lidem.
 
Nejvyšší míru nezaměstnanosti mají tradičně vyučení, ovšem zatímco elektrotechniků nebo strojařů byla letos v dubnu bez práce pětina, mladých prodavačů evidovaly úřady práce 35 procent a přes 31 procent se nezaměstnanost vyšplhala u absolventů v oborech stavebnictví a potravinářství.
 
Z absolventů oborů s maturitou a odborným výcvikem se také nejlépe daří strojařům a elektrotechnikům, kteří nacházejí uplatnění ve vysoce kvalifikovaných dělnických profesích. Naproti tomu obchodníků je bez práce 26,5 procenta, kosmetiček skoro 24 procent a například autotroniků 22,7 procenta. "V této poslední skupině vlivem atraktivnosti názvu oboru výrazně narůstá počet absolventů a jejich uplatnění bude v dalších letech problematické," upozorňuje studie na uplatnění odborníků na elektronické řídicí systémy v automobilech.
 
Analytici z NÚV naopak doporučují coby perspektivní obor zdravotnictví, v budoucnu prý poptávka po kvalifikovaných zdravotnících ještě poroste.
 
"V maturitních oborech mají nejnižší míry nezaměstnanosti skupiny informační technologie a zdravotnictví. Dalšími skupinami s mírou nezaměstnanosti mírně nad 13 procent jsou strojírenství, strojírenská výroba a stavebnictví, geodézie a kartografie," uvádí zpráva s tím, že nezaměstnanost pod deset procent měli také absolventi lyceí, z nichž však velká část pokračuje ve studiu na vysokých školách.
 
Z maturantů nacházejí uplatnění nejhůře absolventi zemědělských a lesnických oborů, kterých je bez práce přes 20 procent, obtížně hledají práci také odborníci na právo a veřejnosprávní činnost.
 
zdroj: ČTK