Pátrací den po injekčních sříkačkách a jehlách

Celý jeden den strávila hlídka strážníků z Prahy 10 spolu s kolegou z Útvaru prevence Městské policie hl. m. Prahy na dětských hřištích a pískovištích, kde pátrala po případných injekčních jehlách, stříkačkách nebo jiném odpadu, který by na místě mohli zanechat narkomani. Nebezpečný materiál hledali také jejich kolegové po celé Praze.

Během celodenní akce zaměřené na sběr injekčních jehel a stříkaček našli strážníci osm stříkaček a ani jednu jehlu. To považuji za potěšující výsledek, zvlášť když pro čistotu a bezpečí hřišť na Praze 10 děláme, co je v našich silách. Každý okrskář například musí nejméně dvakrát do měsíce obejít hřiště a pískoviště ve svém okrsku a zkontrolovat je právě z hlediska přítomnosti takto nebezpečného odpadu," komentoval akci ředitel Obvodního ředitelství Městské policie Praha 10 Michal Ridl. A jaké jsou výsledky za celou Prahu? „Celkové počty nalezeného nebezpečného materiálu, při letošní první akci tohoto rozsahu jsme našli 148 stříkaček a 126 jehel, vykazují sice pomalé, ale přeci jen klesání. To je rozhodně dobrá zpráva," dodal k celopražským výsledkům ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš. 

Ať už ale podobné nálezy hrozí, nebo ne, strážníci například v rámci preventivních přednášek ve školách, ale i při podobných akcích dbají také na to, aby se hlavně děti dozvěděly, jak v případě podobného nálezu postupovat. „Základní pravidlo zní na žádný takový předmět nesahat," upozorňuje ředitel Ridl a dodává: „Nesnažte se jehlu nebo stříkačku vzít třeba ani přes kapesník, odkopávat botou, v žádném případě ji neodhazujte do koše nebo popelnice. Tam by se o ni mohl někdo zranit. Všechen tento materiál patří do speciálního kontejneru, v němž putuje k bezpečné likvidaci." Pokud tedy najdete jehlu či stříkačku, vždy volejte linku 156, oznamte místo nálezu a počkejte na hlídku, která nebezpečný odpad posbírá a odveze.

www.praha10.cz