MPSV nemá teď důvod jednat o náhradě za sKarty, odpovědnost odmítá

Ministerstvo práce nevidí v současné době důvod, proč by mělo s Českou spořitelnou jednat o zaplacení jakýchkoliv kompenzací za předčasně ukončený projekt sKaret. Novinářům to dnes řekl ministr práce v demisi František Koníček. Banka své náklady vyčíslila na 203,8 milionů korun. Uvedla, že je po ministerstvu bude požadovat. 

"Naše stanovisko za resort je následující: My nevidíme důvod pro to, abychom se v současné době bavili o jakékoliv kompenzaci," řekl Koníček. Podle něj spořitelna o náhradu zatím oficiálně nepožádala. Ministerstvo tedy do té doby a bez znaleckého posudku nemá důvod vést o kompenzacích "nějaká seriózní jednání". 
    
Koníček míní, že pokud by se oprávněnost požadavku na náhradu prokázala, nastane "velmi složitý právní problém". Není totiž prý jasné, po kom by banka peníze měla vlastně chtít - zda po státu či zda po ministerstvu. Šéf resortu v demisi zdůraznil, že jeho úřad zrušení sKaret nezpůsobil. Zákon o konci projektu připravili senátoři. "My v dané chvíli odpovědnost odmítáme a seriózně se o ní nebavíme," dodal Koníček. 
    
Zákon, který sKarty ruší, začal platit 1. listopadu. Projekt definitivně skončí v dubnu příštího roku. Banka přitom měla systém provozovat podle smlouvy s ministerstvem práce do ledna 2024. 
    
Sociální karty se zavedly loni za tehdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Kontrakt na 12 let podepsal s bankou jeho náměstek Vladimír Šiška, kterého policie obvinila z podplácení při jiné zakázce. Podle smlouvy se případně měly přes sKarty vyplácet v budoucnu i důchody, banka má také právo vyzvat resort k jednání o kompenzacích při podstatné změně pravidel. 
    
Za tu se považuje to, kdyby spořitelna přišla za dva roky po platnosti nových regulí o sto a víc milionů. Tato suma je rozdíl mezi náklady banky na systém a jejími výnosy z něj. Ministerstvo se ve smlouvě zavázalo, že nebude podnikat nic, aby se projekt výrazně změnil či zrušil. Resort měl usilovat o to, aby přes sKarty teklo 98 procent všech dávek a v budoucnu i penze. Podle smlouvy banka i ministerstvo berou na vědomí, že zákony můžou v budoucnu úpravu vyplácení dávek změnit. O zrušení se ale nepíše. 
    
Kartu dostalo asi 277.000 lidí. Úřady práce jim v listopadu rozeslaly dopis s informacemi, jak mají postupovat. Podle Koníčka není při rušení projektu žádné zpoždění. Po ukončení provozu se bude muset ještě zajistit, aby se převedly či zničily také všechny osobní údaje příjemců dávek, dodal ministr v demisi. Trvat by to mělo dva či tři měsíce. 
 
zdroj: ČTK