ČSSD bude jednat se čtveřicí stran o uspořádání Sněmovny

Sociální demokraté se do konce týdne sejdou se zástupci čtveřice parlamentních stran, aby s nimi jednali o uspořádání Poslanecké sněmovny. Schůzky s komunisty, TOP 09, ODS a Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury by se měly uskutečnit ve formátu dva plus dva. 

"S KSČM, Úsvitem, ODS a TOP 09 budeme jednat o uspořádání poměrů v nové Poslanecké sněmovně," napsal dnes ČTK šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Ten se původně chtěl se všemi parlamentními stranami sejít již v prvním týdnu po volbách, kvůli vnitrostranickým sporům se ale doposud uskutečnila jen schůzka s komunisty. 
    
Ve čtvrtek dopoledne se sociální demokraté, nejspíše ve složení Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek, sejdou s Úsvitem, tedy hnutím, o kterém se v médiích spekuluje, že by mohlo podpořit příští vládu, pokud se ČSSD nepodaří najít programovou shodu s lidovci. Sobotka dnes ale na dotaz k této alternativě napsal jen, že jeho strana o vzniku vlády jedná s ANO a KDU-ČSL. 
    
V pátek odpoledne se podle informací ČTK sejdou sociální demokraté v Lidovém domě se zástupci ODS. Během čtvrtka a pátku by se také měly odehrát schůzky s TOP 09 a komunisty. 
    
Dvoustranná jednání absolvují ale i další strany. Dnes se sešli komunisté spolu s Úsvitem a vedle uspořádání Sněmovny se bavili také o možné podpoře návrhu zákona o obecném referendu, řekl ČTK mluvčí Úsvitu Jan Zilvar. Do konce týdne by se zástupci Úsvitu také rádi setkali s lidovci. 
    
Dosavadní jednání o vedení dolní komory naznačila, že by Sněmovna měla mít čtveřici místopředsedů. 
 
zdroj: ČTK