Problémové potraviny se do ČR nedostaly, tvrdí Poláci

Do Česka se nedostaly žádné výrobky živočišného původu ze zvířat krmených nepovolenou masokostní moučkou. Informoval o tom dnes mluvčí české Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben na základě odpovědi hlavního polského veterinárního lékaře Janusze Zwiazeka českým kolegům. Polská televize TVN uvedla,že tamní farmáři krmí skot masokostní moučkou vyrobenou z pošlých zvířat. Masokostní moučka je považována za hlavní zdroj šíření takzvané nemoci šílených krav, odborně bovinní spongiformní encefalopatie (BSE). 

V Polsku, stejně jako v České republice, je přitom od konce roku 2003 zákonem zakázáno používat masokostní moučku jako krmiva pro jatečná zvířata. BSE v případě přenosu na člověka vyvolává Creutzfeldt-Jakobovu nemoc. Ta končí smrtí. 
    
Strašení konzumentů není podle Zwiazeka na místě. Pokud veterinární inspekce zjistí v krmivu masokostní moučku, je totiž stádo pozastaveno, končí na jatkách a získané maso a vedlejší produkty jsou zlikvidovány v kafilérii. 
    
Nebezpečnou moučku podle TVN přitom "po mnoho měsíců" vyráběli a prodávali pracovníci firmy Hetman, což je jeden z největších provozovatelů kafilérií v Polsku. Reportér vydávající se za chovatele si od pracovníka kafilérie koupil hned celou tunu moučky. Stačilo se jen odvolat na údajné kontakty s vedením firmy. A moučku mu dovezlo firemní auto. 
    
Masokostní moučka, kterou farmáři používají jako přísadu do krmiv, je sice nebezpečná pro zdraví zvířat i lidí, ale má tu přednost, že její cena je poloviční proti ceně sóji. Legálně ji lze používat jako hnojivo či surovinu při výrobě krmiva pro psy a kočky. Zákaz používat ji při krmení zvířat určených k lidské spotřebě vyplynul z již zmíněné nemoci šílených krav, která si vyžádala nejméně 227 lidských životů, uvedla TVN. 
    
Stejná televize v červnu odhalila jinou aféru v polském zemědělství, a sice vykrmování chovů antibiotiky, která mohou být škodlivá. 
 
zdroj: ČTK