Lidovky.cz: Němcová odmítá polici vydat údaje o chodu Sněmovny

Proti žádosti Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) o detailní zmapování chodu Sněmovny ostře vystoupila předsedkyně dolní parlamentní komory Miroslava Němcová (ODS). Policii viní z nekompetence a odmítá jí předat jakékoliv údaje, dokud nesdělí, k čemu je potřebuje. Ve dvou případech podle Němcové její kancelář požadovaná data ani nemůže mít. Napsal to dnes server Lidovky.cz.   

Kriminalisté se zajímají o údaje za září až listopad 2012, je tak pravděpodobné, že žádost souvisí s kauzou údajné korupce tří bývalých poslanců ODS. Případem tří exposlanců a dalších vysokých státních úředníků se zabývá právě ÚOOZ. Policie chce informace například o harmonogramu jednání Sněmovny v loňském druhém pololetí i o jednání všech poslaneckých klubů. Požaduje také záznamy z vnitřních i vnějších kamer ve Sněmovně a informace o pohybu všech osob, které využívají poslanecké přístupové karty ve Sněmovně.
 
Ze sněmovních čipových karet policie žádá záznamy nejen z těch poslaneckých, ale i z návštěvnických. "To mě pobuřuje hodně, chtějí výpisy, kdo přichází do Sněmovny, včetně návštěvníků. V policejní síti by uvízli občané, kteří chodí na galerii sledovat jednání sněmovny, školní návštěvy, kterých během roku přijímám desítky, novináři nebo poslanečtí asistenti," řekla serveru Němcová.
 
Splnění tohoto požadavku by podle šéfky Sněmovny znamenalo zpracovat obrovský objem dat. Němcové ale především vadí, že policie odmítá říct, k jakým účelům je chce použít. "Požádali jsme o časové zúžení, ale na náš dotaz, o koho jde, nám to policie odmítla říct s odkazem na strategii," podotkla.
 
Informace proto Němcová zatím odmítá dát. "Až mi řeknou, koho se to má týkat, a Úřad pro ochranu osobních údajů, že tyto údaje mohu poskytnout, tak je bez nejmenšího problému poskytnu. Aby se ale takhle cpali na politickou půdu a prolustrovali půl republiky, tak to já nepovažuji za normální. Když chtějí vyšetřovat nějakého poslance, musí také říct, proč žádají o jeho vydání, a Poslanecká sněmovna se poté rozhodne," řekla serveru Němcová.
 
Upozornila, že záznamy z vnitřních kamer jsou volně k dispozici a harmonogram akcí Sněmovny za rok 2012 je veřejně dostupný na jejím webu. "Není důvod, abych kvůli tomu zaměstnávala úředníky sněmovny," řekla šéfka Sněmovny. Požadavek na záznam z vnějšího kamerového systému je podle Němcové úplně nesmyslný, protože nad ním nemá kontrolu, obsluhuje ho totiž Ochranná služba policie České republiky.
 
Žádost o denní rozpis jednání poslaneckých klubů je podle Němcové dalším důkazem nekompetentnosti policie. "Kancelář Poslanecké sněmovny (jednání poslaneckých klubů) absolutně neeviduje, ani evidovat nemůže, ani o tom nesmí vést žádné přehledy," řekla serveru.
 
V kauze tří bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy korupce podle policie spočívala v tom, že se poslanci vzdali mandátů výměnou za posty v orgánech státních firem. Jejich stíhání minulý týden zrušil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, nadále jsou v případu stíháni přítelkyně a spolupracovnice bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová a exnáměstek ministra zemědělství Pavel Boček.
 
Spis bývalých poslanců Zeman vrátil k novému rozhodnutí Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. Pokud bude chtít dozorový státní zástupce Ivo Ištvan v trestním stíhání pokračovat, bude se muset podle Zemanových slov pokusit vymezit skutek tak, aby dovodil, že jeho část se neodehrála na půdě Sněmovny. Zemanovo rozhodnutí vychází z názoru Nejvyššího soudu, který částečně vyňal exposlance z pravomoci policie a žalobců.
 
Autor: ČTK