Hrozí nárůst nákladů na léky, tvrdí zdravotní pojišťovny

Svaz zdravotních pojišťoven varoval, že náklady na léky mohou stoupnout letos oproti loňsku o více než miliardu korun. Nepříznivý trend doložil svaz čísly za první čtvrtletí, kdy prý růst nákladů přesáhl čtyři procenta a úhrada za jedno balení meziročně stoupla až o šest procent. Žádá korekce. Ministerstvo zdravotnictví však přikládá tyto nárůsty hlavně tomu, že zaměstnaneckým pojišťovnám výrazně přibylo pojištěnců, takže jim stouply výdaje na léčbu.

Loni daly pojišťovny lékárnám za léky 34 miliard a za zdravotnické prostředky přes 3,5 miliardy korun. Tržby lékáren přesáhly 72 miliardy korun, z toho za léky se blížily 64 miliardám.

"Považujeme za mimořádně naléhavé, aby při tvorbě vyhlášky o stanovení hodnot bodu, výše úhrad z veřejného zdravotního pojištění a regulačních omezeních objemu péče pro rok 2013 i v činnosti Státního ústavu pro kontrolu léčiv byly provedeny korekce, které umožní vrátit se k vyrovnané ekonomické bilanci systému," uvedl svaz v prohlášení pro ČTK.
 
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň připomněl, že z dlouhodobého pohledu celkové výdaje na léky klesají. "Pokud se podíváme na bilanci nákladů na léky od roku 2008, kdy začal lékový ústav s novým systémem určování úhrad a cen léků, je kladná v řádu několika miliard," řekl mluvčí ČTK.
 
Růst výdajů zaměstnaneckých pojišťoven za léky vysvětlil náměstek pro zdravotní pojištění Petr Nosek houfnými přechody klientů od Všeobecné zdravotní pojišťovny k zaměstnaneckým pojišťovnám.
 
"Vzhledem k těmto přechodům by bylo férové, aby svaz uváděl čísla očištěná o tyto nárůsty. Protože pouze tím, že výrazně stoupl počet pojištěnců, došlo také k významnému nárůstu výdajů za léky," řekl ČTK.
 
Sršeň doplnil, že právě proto, že zdravotní pojišťovny jsou výrazným hráčem v systému, očekává od nich ministerstvo, že předloží reálné návrhy zdravotně pojistných plánů, které umožní udržet stabilitu systému veřejného zdravotního pojištění i v době stagnujícího ekonomického vývoje.
 
Svaz v prohlášení uvedl, že sedm členských pojišťoven se snaží vždy zajistit kvalitní, dostupnou a bezpečnou péči pro své pojištěnce. Není podle něj ale možné, aby veškerá ekonomická tíha a rozpor v nastavení systému zůstával jen na zdravotních pojišťovnách. "O efektivní vynakládání prostředků by se měli snažit všichni účastníci systému veřejného zdravotního pojištění," vyzval svaz.
 
zdroj: ČTK